
Ne, nema to veze s pravdom, ali, na žalost, ni s pravom.
No, što se može. To je trenutačni odnos snaga u svijetu. Po tome, moguće je da nekoliko navijača beogradskoga Partizana za ubojstvo francuskog navijača dobiju istu kaznu kao i hrvatski generali, ali je isto tako moguće da namjerno (suci bi rekli neselektivno) rušenje Vukovara ima manju težinu od vojne operacije Oluja, i tako bismo mogli redati primjer do primjera.
Živimo u takvom svijetu u kome se odluke donose na temelju privatnih interesa, koji često ne moraju biti i državni. U centru donošenja odluka je novac i to treba biti jasno svima.
Čitajući komentare na raznim portalima, izdvajaju se dva ekstremna mišljenja. Jedno je srpsko i ono ide za tim da će slijedeći pokušaj ostvarenja Velike Srbije, čija je zapadna granica na crti Karlobag-Karlovac-Virovitica, biti napokon uspješan. Drugo je hrvatsko: ako ponovno dođe do hrvatsko-srpskoga rata, onda ne treba stati kod Banjaluke, nego tjerati do Zemuna i Drine, jer će kazna opet biti ista. Povijest i statistika, na žalost, govore da će sukoba i rata zasigurno biti, budući nisu riješeni glavni problemi.
Kad je već riječ o problemima, presude Haaškoga suda samo su pogoršale stanje u hrvatsko-srpskim odnosima, vrativši sat unatrag dvadeset godina, a možda i cijelih sto. Na žalost, imam dojam da je netko upravo i htio da se to dogodi.

Teško će biti narednim generacijama Hrvata i Srba koji će učiti povijest kao u zrcalu.
Srbija se, izgleda, već suočila s poviješću, pa je izjednačila četnike i partizane na antifašističkoj razini, premda su se gledali preko cijevi. Hrvatska bi, dakle, trebala revidirati svoje stajalište o NDH, pa je proglasiti jednim od pokušaja uspostavljanja nezavisne države, a zaboraviti njezine fašističke protagoniste. Ako će Srbi praviti memorijalni centar Draža Mihajlović, nije nedopušteno stomatološki fakultet u Zagrebu nazvati Dr. Ante Pavelić. I jedan i drugi su bili spremni, jedan za Dom, drugi za (antifašističko) klanje.
Ne, povijest više ne pišu pobjednici, ili se suvremena "pobjeda" drukčije definira. U svakom slučaju, moćnici će već ugurati Hrvatsku i Srbiju u neku zajednicu kako bi ih lakše kontrolirali i pljačkali. Shvatio je to i grobar Toma Nikolić, pa želi zasjesti na srpsko prijestolje prije nego se Šešelj vrati iz Haaga i zakuha političku juhu u Srbiji. Sad ili nikad treba srušiti Tadića, ukloniti druge kandidate, te mirno pregovarati s EU-moćnicima s pozicije lidera u regiji, kad je već Hrvatskoj zaljepljena etiketa zločinačke države. Kad Tadić, nakon pobjede u Haagu nad Hrvatskom, dobije kandidaturu za EU, onda je kasno za Šešelja i Tomu. Doduše, Srbi to znaju riješiti i kraćim putem (Obrenović, Đinđić).
Selektivno smo nesretni, ne zato što smo glupi, nego što smo mali i ne znamo puno krasti poput bivših kolonijalnih sila i zato će nam uvijek biti ovako. Mi Hrvati uvijek ćemo imati Jelačića i Gotovinu, ali to nam neće donositi sreću. Samo trenutačnu radost, ushićenje i buđenje nacionalnoga zanosa, nakon koga padamo u duboku depresiju. I tako u ciklusima.
Nema komentara:
Objavi komentar