
24 prosinca 2010
Čestit Božić!

18 prosinca 2010
Pomirbena glazba

Tako bi, zapravo, trebalo biti. Umjetnici stvaraju, a publika ocjenjuje njihova djela, ne razmišljajući pri tome otkuda su došli, kojoj naciji ili političkoj organizaciji pripadaju.
No, trenutak je doista specifičan, kao što je „na ovim prostorima“ (glupava inačica za bivšu Jugoslaviju) puno toga specifično. Svi ovi glazbeni događaji, koji opijaju dušu i tijelo tisuća mladih, dolaze u doba smanjenja presude vukovarskom krvniku Šljivančaninu i uhićenja bivšega hrvatskog premijera Sanadera. O onom prvome neću niti riječ. O Sanaderu samo nekoliko. Ako je točno da su Nijemci izričito zahtijevali da se najveći lupeži u Hrvatskoj moraju razotkriti i suditi, onda je jasno da je šjor Ivo ponajveći među njima. I dobro je ako će se iduće godine raščistiti situacija, te dati odgovor na pitanje: može li Hrvatska postati normalna država dostojna potpore jedne Njemačke, ili ju treba utopiti u nekakvu zajednicu sa Srbijom, BiH, Albanijom i ostaviti neka trune u svom beznađu. Još uvijek nisam siguran, ali predmnijevam da će se „čistka“ dogoditi. I veselim se tomu! No, ako je potrebno „smjestiti“ jakim igračima da bi se cijela momčad oslabila, onda neka nam Bog pomogne!
Kako rekoh, glazba je plemenita djelatnost i djeluje na ljudsku dušu na razne načine. Nekako u sjeni „velikih“ estradnih zvijezda, dogodio se koncert dalmatinskih pjesama u beogradskom Sava-centru. Čim sam dočuo za njega, kupio sam karte za cijelu obitelj, obavijestio prijatelje, te s ogromnim nestrpljenjem očekivao kako će izgledati program. Na žalost, samo su akreditirani novinari mogli unijeti svoje foto-aparate, tako da neće biti mojih fotki, a silno sam želio na taj način prenijeti dio prekrasnog ozračja koje se dogodilo u toj dvorani. Nastupili su: klapa Kumpanji s Korčule, klapa Kampanel iz Primoštena, Meri Cetinić, Goran Karan, Tedi Spalato, te Vinko Coce. Program jest bio reprezentativan, ali i publika. Sigurno blizu četiri tisuće ljudi pljeskalo je i pjevalo uz poznate dalmatinske note. U foajeu sam susreo puno prijatelja i poznanika, među njima dakako najveći je broj Hrvata, od kojih su neki doputovali iz Subotice ili Sombora. Krasno je bilo pjevati uz hrvatske umjetnike! Ovo se zove uspješna promocija hrvatske glazbe i kulture.
Ipak, uvijek se mora provući i neko „ali“.
Samo tri dana prije ovoga koncerta, na župnu crkvu u Rumi nasrnula je hrpa huligana, te preskočivši ogradu, polupala dekorativnu rasvjetu. Već smo skoro bili zaboravili na rušilačke napade na katoličke crkve po Srijemu, tako da sam ostao zatečen ovim događajem. Zanimljivo da je vijest prenijeta poput vremenske prognoze, poput izvješća o cijenama mrkve na placu. Dakako, ne treba podizati tenzije ako nije potrebno, ali ne treba ni šutjeti. Kad se sličan incident dogodi u Hrvatskoj (poput razbijenog autobusa s navijačima Partizana u Zadru), dva dana se vrti na svim TV-postajama izvješće o tome.
Na već spomenutom „morskom“ koncertu u Beogradu, nastupio je i duet svećenika iz Rume. Željko i Blagoje otpjevali su pjesmu Doris Dragović i dobili pljesak publike. Možda je to dobar primjer kako se prevladavaju međunacionalne razlike i konflikti.
Šteta, neće biti fotki s koncerta, nisam ih uspio pronaći ni iz drugih izvora, tako da mi morate vjerovati na riječ da je bilo prekrasno. Osobito zbog toga što na koncertu nije bilo političara oko kojih bi se okupili znatiželjni novinari.
09 prosinca 2010
Svijeća za ponosnu Hrvatsku
26 studenoga 2010
Mirko i Slavko

Pripadam onoj generaciji rođenoj desetljeće nakon WW2 koja je odrastala uz ratne filmove i bivala indoktrinirana komunističkom demagogijom strahovladajuće manjine. Bombardirali su nas filmovima o Titovoj revoluciji, o nepobjedivosti njegovih boraca, ali prije svega o „domaćim izdajicama“ i „fašističkim slugama“. Iz tog doba upamtio sam jedan vic koji je (tajno) kružio Srijemom.
- Mogu. To su bili naši osloboditelji, borci protiv fašizma, komunisti. – spremno će Ivo.
- A tko su bili ustaše? – uslijedio je novo pitanje.
- Ustaše su bili moj tata, striko, ujak, susjed Ante, susjed Pero...
Nije samo jugoslavenska kinematografija uzveličala heroje WW2, nego su to činili i mnogi glasoviti svjetski sineasti. No, svima je zajedničko jedno: Nijemci (rjeđe Talijani ili Japanci) predstavljani su kao bezdušne zvjeri koje su radile zločine koje svijet do tada nije vidio. Nije bilo niti jednoga filma u kojem ta zvjerska nota njemačkog časnika ili vojnika nije potencirana do praga izdržljivosti. Tek koncem 90-ih pojavilo se nekoliko filmova u kojima se pojavljuje i poneki „pošteni“ Nijemac, ali rijetko. Fašistička Njemačka, osvajač Europe, genocidni egzekutor, zasluženo je postavljena na pijedestal zla. Nema razumnog čovjeka koji ne bi potvrdio kako je Hitler za sobom poveo milijune sunarodnjaka u okupaciju i potčinjavanje mnogih naroda. Nije bilo šanse da se neki njemački političar pojavi u nekoj od zemalja pobjednica i ondje zavapi za relativiziranjem zločina tijekom rata. Okupacija je, apriori, nasilni čin začinjen zločinima.
U hrvatskom slučaju sve je naglavačke.
Predsjednik okupatorske države dolazi u službeni posjet državi koja je bila okupirana i otvoreno niječe okupatorsku ulogu, nazivajući okupaciju Hrvatske incidentom i ružnom epizodom u odnosima dvaju naroda. Ide i dalje. Posjećuje krajeve u kojima je hrvatska krv liptila, susreće se sa sunarodnjacima od kojih su mnogi izravno sudjelovali na strani okupatora! I sve to u trenutku dok se najveći srpski ratni zločinci slobodno šeću po Srbiji, obožavani od tisuća istomišljenika.
Konac djelo krasi!
Susreće se srpski predsjednik s gospodarstvenicima i izgovara skoro bogohulnu rečenicu u kojoj veli kako je ovo samo jedna faza procesa koji je nezaustavljiv, ali će predstavljati novu stranicu u povijesti hrvatsko-srpskih odnosa. Nije se mogao sjetiti inačice za bratstvo-jedinstvo. No, ima nas koje sjećanje još dobro služi. Naime, na početku uspostavljanja „dobrih međudržavnih odnosa“, jedna je delegacija hrvatskih gospodarstvenika došla u Srbiju negdje 2003. godine, prije ubojstva Đinđića. Hrvatska zajednica u Srbiji imala je neku bijedu od zastupničkog tijela, ali u njemu su formalno sjedili i osobe zadužene za gospodrarstvo. Jedan od njih bio je pozvan na taj prvi susret u Veleposlanstvu RH u Beogradu. Nakon uvodnih formalnih govora, taj je gospodin podravio nazočne i izrekao notorne činjenice o proganjanju Hrvata u Srbiji, te izrazio nadu kako će se mnoge nepravde učinjene naspram hrvatskih djelatnika u Srbiji čim prije ispraviti. Bio je oštro opomenut od strane hrvatske diplomacije zbog navodnog „nacionalističkog naboja“ u svom izlaganju.
A čovjek je samo izrekao ono što nitko ne želi čuti. Srbi su zatirali sve što je hrvatsko u Srbiji, znajući da će obespravljeni Hrvat, nakon što je ostao bez posla i bilo kakve šanse za novim radnim mjestom, napustiti svoj zavičaj i na taj način osigurati radno mjesto Srbinu. To se događalo u stotinama slučajeva, poglavito u državnoj službi. Kad to netko javno izgovori, napadnu ga hrvatski političari i gospodarstvenici, jer im kvari „povoljnu investicijsku klimu“.
24 studenoga 2010
Narodne poslovice

14 studenoga 2010
Kandidat za Oscara

Čak i najneozbiljniji promatrači hrvatske političke scene nisu mogli odoljeti da zaplješću Borisu Tadiću na sjajno odigranoj roli poniznog Willie Brandta, koji u svojoj skrušenoj pokajničkoj pozi prikuplja potrebne ocjene za umjetnički dojam, pri tome ne rekavši ništa što bi uzdrmalo njegov politički rejting unutar kvazi-države čiji je predsjednik. Namjerno sam ovaj tekst napisao cijeli tjedan nakon inkriminisanoga događaja, pročitavši umne kolumne cijenjenih i malo manje cijenjenih novinarskih likova s obje strane granice, kako bih mogao na cijeli događaj staviti točku. Ili, bolje rečeno – tri točke, jer s žudnjom očekujem Tadićevu repliku u Zagrebu, za službenoga posjeta kolegi Ivi, njegova izbavitelja i sljedbenika.
Četvrtak, 4. studenoga 2010. godine svakako treba zabilježiti kao jedan od značajnijih datuma u hrvatskoj povijesti. Srpski je predsjednik prešao preko Dunava sa srpske na hrvatsku stranu, u Vukovar, simbol hrvatskog stradanja za nezavisnost, da bi ondje izgovorio nekoliko rečenica o kojima se raspravljalo cijela dva dana. Danas se više nitko i ne sjeća da je Tadić bilo što rekao prije tjedan dana.
Svaka pravda mora biti zadovoljena. Mi moramo istinom osvijetliti 90-e godine. Ne postoji nijedan razlog ili politička volja koja sprječava da se otkrije istina - rekao je Tadić dodajući da je donio dio dokumenata o vukovarskoj bolnici ali da će se nastaviti potraga za svim ostalim dokumentima koji bi mogli odgonetnuti sudbinu nestalih.
Kako smo kasnije doznali, nije bilo relevantnih dokumenata koji bi potkrijepili Tadićevu izjavu. Ali, tu je bio Stanimirović sa svojom tvrdnjom o sumnji u identitet ubijenih na Ovčari.
Primjetite slijedeće: Tadić nije sa sobom poveo „hrvatske prvake“ iz Srbije (čitaj Subotice). To najbolje govori o iskrenosti njegove izjave da se snažno zalaže za ravnopravnost dvaju naroda u domicilnim državama. Obratite pozornost tko je bio u Josipovićevoj sviti za nedavna posjeta Beogradu (ali i u Vukovaru), te što će se dogoditi za posjeta Zagrebu. Ako se to zove ravnopravnost, onda se taj pojam na hrvatskom prevodi drukčije.
31 listopada 2010
Dan sjećanja

22 rujna 2010
Jok ašik dušmani, ama taman čorba- komšija!

19 rujna 2010
Franjo iz Beograda

Kad se u mom kraju za nekoga veli da je „ljevak“, to ne znači da se pretežito koristi lijevom rukom (ili nogom), nego da ima specifične i često ekstremne svjetonazore i navike koje često naginju ka gluposti. U svijetu su odavna postavljeni standardi glede tehnološkog razvitka, pa tako skoro da ne možemo predvidjeti koja će naprava zamijeniti klasični PC ili mobitel, a uvjet za to su visoka naobrazba i skupa znanstvena istraživanja. Već danas se u EU postavlja minimalni uvjet za stabilnost neke države članice 40-postotni udio visoko obrazovanih osoba u posmatranom društvu. Ako to usporedimo sa hrvatskih 15 ili srpskih tragičnih 6,5, onda postaje jasno otkuda toliki zaostatak u napredovanju k obećanom i priželjkivanom blagostanju. Ovdje se misli na one koji nisu samo prošli kroz školu, nego i škola kroz njih. Moglo bi se, čak, reći da kod nas vladaju ljevaci s početka ovoga posta.
Dežurni kritičari (bolje reći kritizeri, a još bolje pljuvači) svega hrvatskog (od države, naroda pa dalje) redovito svoje kolumne napune ustaškim zločinima, uvriježenom hrvatskom genocidnošću i ksenofobijom, te antisrpskom histerijom među hrvatskim prostim pukom, dok se na drugoj strani veliča beogradska otvorenost, srdačnost i gotovo perverzna tolerantnost naspram sviju, osobito naspram Hrvata. Pri tome su pretpostavljene činjenice da Srba u Hrvatskoj ima oduvijek, a da Hrvata u Srbiji gotovo i nema. Onda se dogodi fašistički izljev u Beogradu, pa svi dušobrižnici i hrvatski kritizeri zašute neko vrijeme, dok se stvari ne slegnu, e da ne bi slučajno kritizirali tolerantni srpski narod.
Zabrinuti Beograđanin, otac maloljetnog sinčića, izjavljuje u medijima slijedeće: „Zaprepastio sam se kad sam čuo kako moj sin koristi riječi 'tjedan', 'velebna palača', Zekoslav Mrkva' i ostale. Još sam više bio zgranut kad sam pronašao izvor tog jezika: crtići koje je moj sin kupovao u najbližoj trafici sinkronizirani na hrvatski!“ Ovo me čudi, tim prije što se u Srbiji sustavno niječe postojanje bilo kog drugog jezika osim srpskoga, te se i za hrvatski jezik veli kako je to samo izvedenica srpskoga. Ako je tako, onda ne treba čuditi što neko dijete govori na tom jeziku koji je, dakle, samo jedna od srpskih inačica.
Zaista, veliki razlog za brigu o odgoju djece u toleratnoj sredini kakva je beogradska.
Prije samo nekoliko dana, srpski ministar prosvjete, Miloševićev „povratnik“ Žarko Obradović, izjavljuje slijedeće: „Cilj našega obrazovnog sustava jest da proizvodi dobre stručnjake, ali i dobre Srbe!“
Nisam čuo niti jednu reakciju s bilo koje strane.
„Kad bi mladi Hrvati znali tko su bili ustaše, nikad ne bi otišli na Thompsonov koncert, oblačili crne odore i vikali 'za dom spremni'“, izjavio je počasni građanin Osijeka, redatelj Branko Lustig. Vjerojatno je proslavljeni redatelj zaboravio reći i drugu rečenicu: „Kad bi mladi Hrvati znali tko su bili srpski fašisti koji su sa kokardama i zvijezdama na kapama ubijali Hrvate i rušili Hrvatsku, nikad ne bi veličali Tita i Dražu i partizansko-četnički pokret, niti bi slušali turbo-folk glazbu, ako je to uopće glazba!“
Nema Jelene, Miljenka, Borisa,... Da nisu odselili nekamo gdje nema novina i interneta?
Hrvatski su vaterpolisti postali i europski prvaci, a samo nekoliko dana nakon završetka natjecanja u Zagrebu, ponajbolji vaterpolist svijeta, Vanja Udovičić, potpisuje za zagrebačku Mladost. U Beogradu – šok i nevjerica. Ne zbog toga što mlada zvijezda nije potpisala za neki srpski klub (Partizan), nego zato što se otkrilo da je Vanja zapravo Franjo i – Hrvat. Vanjin otac, Davor, lijepo je i pristojno objasnio kako u vrijeme kad je Vanja rođen nije bilo poželjno u Beogradu zvati se Franjo, te je to razlog za promjenu imena. Na najslušanijoj srpskoj radijskoj postaji, voditeljka izjavljuje doslovce: „Sigurno ste čuli kako je Vanja Udovičić potpisao za zagrebačku Mladost. Zaprepaštena sam! Ne samo njegovim odlaskom u Zagreb, nego što je Vanjino kršteno ime – Franjo! No, o tome ćemo poslije...“ Dodao bih ovome i priču mog prijatelja i susjeda Ante od prije nekoliko godina. Šetajući sa suprugom centrom Beograda, morao ju je opomenuti da ga ne zove po imenu, jer bi se svaki puta barem petero prolaznika okrenulo k njemu. Na koncu je pristala oslovljavati ga s "Aco"!
Dakle, srpska mitomanska javnost znade kako u Zagrebu oduvijek žive Srbi (možda i prije Hrvata ili ameba), ali također „znade“ da u Beogradu i Srbiji žive samo Srbi i neke egzotične grupe poput Roma, ali Hrvati u Beogradu... Nečuveno! Još ponajbolji sportaš!
Ne mogu opisati moje ushićenje Vanjinim „priznanjem“. Ponosan sam na njega iz svih razloga, a osobito zbog toga što nije zanijekao svoje podrijetlo.
Ostanimo kod „sporta“. Nakon košarkaške utakmice u kojoj je Turska svladala Srbiju u dramatičnoj završnici, bilo je proslave u Novom Pazaru. Dečki su nosili turske zastave i uzvikivali „Ovo je Turska“, dakle očito su navijali za pobjedničku momčad. Srpski su mediji užasnuti! Otkuda netko u Srbiji (dakle, Srbin) može navijati za protivničku reprezentaciju? Pri tome, nitko se ne pita otkuda na srpskim stadionima navijači iz Banja Luke, Knina, Like, Dalmacije,... a takvi su transparenti najveći. Na jednome je čak pisala i agresivna politička poruka 'dogodine u Kninu'. Moram reći da uvijek navijam za Hrvatsku, pače i kad igra protiv Srbije, odnosno – upravo tada! Ali sam uvijek spreman čestitati protivniku (pa i Srbiji) kad nas pobijedi. Zar nisu Srbi u Njemačkoj navijali za Srbiju kad je pobijedila na zadnjem svjetskom prvenstvu? Uzgred, na plivalištu pokraj Save vijorile su srpske zastave, među kojima je bilo i četničkih, istih onih pod kojima su fašističke srpske horde nasrtale na Vukovar.
Vlast ljevaka na svom je vrhuncu, a njihova rehabilitacija u Hrvatskoj samo je dokaz kako glupost ne zastarjeva. Posljednji pjev Jelene, Miljenka, Borisa i inih ljevačkih medijskih prvaka zanimljiv je za povjesničare, političke analitičare, ali i za psihijatre. Nadam se da će zaključci promatranja ići na dobrobit čovječanstva. Dok ljevaci privode kraju svoj posljednji marš, nastupajući ravno u provaliju, čestitam Vanji Udovičiću i njegovoj obitelji i želim osvajanje mnogih odličja u Mladosti i bilo kojem klubu u kojoj bude igrao u karijeri, pa zvao se on i Partizan.
05 rujna 2010
Žrtve komunističke osvete
U Srbiji postoje teme o kojima nije pametno javno govoriti, budući su metodi „ušutkivanja“ brutalni i znaju ići do likvidacije. No, pod pritiskom tzv. međunarodne zajednice, srpski establishment ponekad otvori neku od tema, samo radi šminke, a onda ju brzo zatvori pod izlikom nacionalne sigurnosti. Mo'š misliti, što će biti ako se destabilizira ovako bitan međunarodni čimbenik poput Srbije! Tek stvoreni srpski građanski stalež pretrpio je komunistički teror oduzimanjem imovine i mnogih građanskih (i ljudskih) prava, a susjedska osveta bila je u uporabi nekoliko godina, pa i čitavo desetljeće nakon pobjede Titove opcije. Danas se sramežljivo otvaraju neke UDBA-ine ladice, a čini se da su Miloševićevi razbojnici uništili prije deset godina veći dio arhiva koji svjedoči o tim godinama. No, u tisku se i mogu pronaći svjedočenja i istraživanja o stradanju Srba. O Hrvatima, naravno, nitko i ne pomišlja progovoriti. U ovom tekstu želim podsjetiti da „navodna“ stradanja Hrvata u Srijemu nisu tek tlapnja, te da se radi o ljudima s imenom i prezimenom. Na žalost, hrvatski politički prvaci u Srijemu imaju važnija posla, te tako propuštaju priliku ispraviti povijesnu nepravdu učinjenu našim pređima mučkim ubojstvima (najčešće bez suda) na susjedov mig, a ako se to ne učini u ovom trenutku, kad zasijeda srpska komisija za istraživanje poslijeratnih komunističkih zločina, onda, bojim se, više prilike neće ni biti. Kosti naših pređih leže diljem Srijema, neobilježene i zaboravljene.
Najveće stradanje doživjela je Hrvatska Mitrovica (danas Sremska Mitrovica), a za njom slijede i ostala hrvatska mjesta poput Zemuna, Petrovaradina, Šida, Slankamena i ostalih. U publicistici ima skromnih izdanja koja obrađuju ovu temu, a zapravo jedini autentični izvori jesu spomenice po srijemskim župama. No, to je već stvar Crkve zašto nije i do sada izašla s objedinjenim popisom masovnih grobnica i pobijenih Hrvata. Odlučio sam objaviti djelomičan popis pogubljenih Hrvata u Mitrovici i Slankamenu, jer se doima kako su njihove egzekucije bile najbrutalnije. O detaljima ću nekom drugom prilikom. Ovoga puta, evo popisa. Mjesta masovnih grobnica poznata su većini u Srijemu, ali se pokraj njih i danas šutke prolazi i nitko ne zapali ni svijeću o Svisvetima. Neka ovaj post potakne barem nekoga od Srijemaca da ih se ove jeseni sjete.
Srijemska Mitrovica
1. ANDRAŠI Heda, ubijena 1945., Mitrovica
2. ASTALOŠ Josip, ubijen, Mitrovica
3. BERNATOVIC Greta (rod. Tanzer), žena fotografa, streljana, bačena u
Savu
4. BERNATOVIĆ Ivan, fotograf, osuđen na smrt, pomilovan na 20 godina.,
12 g. proveo u zatvoru, 5 godina u samici.
5. BELOBRK, zidar, grobar, ubijen, Mitrovica
6. BANIČEK Franjo, stražar, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
7. BALAŠ Ferika, stražar, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
8. BENKOVIĆ, strojar na brodu, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
9. BLAGOJEVIĆ, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
10. BRINDL Franjo, krojač, gradonačelnik, ubijen nakon suđenja u Mitrovici
1946.
11. CIPRIJANOVIĆ Mato (»Tica«), činovnik, nestao, na Križnom putu 1945. g.
12. CUNDRA ANDRIJA, vlasnik tvornice obuće, ubijen, Mitrovica 1945. g.
13. ČARNOVSKI IVAN, postolar, nestao, Križni put
14. DEBELJAK Žika, radio na željezničkoj stanici, ubijen, Mitrovica, 1945. g.
15. DELINGER (otac), ubijen, Mitrovica, 1944. g.
16. DELINGER (sin), ubijen, Mitrovica, 1944. g.
17. DEVČIĆ Braco, opskrbni časnik, stradao pri povlačenju u Sloveniju 1945. g.
18. DEVČIĆ Štefica, poštarica, dovedena iz Zagreba 1945. g., silovana i ubijena
19. DRAGUTINAC Mijo, seljak, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
20. DOŠEN Dane, suđen i streljan u Mitrovici 1945. g.
21. DOŠEN Laco, poginuo 1942. na istočnom bojištu
22. DOŠEN Stipa, ubijen u Koški 1946. g.
23. DOŠEN (iz Vodnikove ulice), poginuo u ratu u Bešenovu
24. DRAGIČEVIĆ Marko, nestao, Križni put, 1945. g.
25. DUJMOVIĆ Jelena, umrla 1948. g. od posljedica mučenja u zatvoru
26. DUJMOVIĆ Milan, stradao, Križni put, 1945. g.
27. ĐAJIĆ PA JA, vlasnik kavane, ubijen, Mitrovica, 1945. g.
28. ERAKOVIĆ (otac), vlasnik sušare, ubijen, Mitrovica, 1945. g.
29. ERAKOVIĆ (sin) »Zuba«, ubijen, Mitrovica, 1945. g.
30. FELDI Marija (Mica), učenica 5. r. gimanzije, mobilizirana, poslana na
bojište (16. vojvod. brigada), poginula
31. FEJEŠ, gradski činovnik, ubijen, Mitrovica
32. FILIPOVIĆ Luka, redarstvenik, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
33. FLEGAR (otac), ubijen, Mitrovica
34. FLEGAR (sin), ubijen, Mitrovica
35. FRANČESKO Ivan, stolar, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
36. GAJŠIN, gostioničar, ubijen, Mitrovica
37. GAJŠIN (žena), ubijena, Mitrovica
38. GAMIRŠEK Vladimir, ing. šumarstva, prošao Križni put do Požarevca gdje je
suđen, umro u zatvoru
39. GNIP Danijel, ubijen u Mitrovici
40. GRGINČEVIĆ Ivan, poginuo u ratu 1944. g.
41. GRŽETIĆ Antun, ubijen u Mitrovici
42. GVOZDIĆ dr. Petar, odvjetnik, suđen, obješen, Mitrovica, 1946. g.
43. HADŽIĆ Đuro, zamjenik šefa aprovizacije, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
44. HADŽIĆ Jozefina, ubijena, Mitrovica, 1944. g.
45. HADŽIĆ Matija, stradao, Križni put, 1945. g.
46. HAJNAL Jozef, ubijen, Mitrovica
47. HAJNAL (sin), poginuo kao domobran
48. HAJNAL Franjo, ubijen, Mitrovica
49. HARDI (sin vlasnika mlina), ubijen, Mitrovica
50. HAVLAS Ivan, stradao, Križni put, 1945. g.
51. HAVLAS Milan, stradao, Križni put, 1945. g.
52. HELBIH dr. Karlo, suđen, obješen, Mitrovica, 1946. g.
53. HERAK Đuro, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
54. HERAK Katica, ubijena, Mitrovica, 1944. g.
55. HERAK Tomica, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
56. HERAK Zdenka, pred ocem silovana, skupa s ocem ubijena, Mitrovica, 1944.
57. HOFMAN Ernest, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
58. HARAMINA (otac), ubijen, Mitrovica, 1944. g.
59. HARAMINA (mati), ubijena, Mitrovica, 1944. g.
60. HARAMINA (sin), ubijen, Mitrovica, 1944. g.
61. HRBIČIĆ Franjo, stražar, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
62. HUSNJAK Božidar, stražar, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
63. JAKLIN Ivan, voditelj obrta i industrije u kaznioni, ubijen, Mitrovica, 1944..
64. JAKLIN Vjekoslav, činovnik u kaznioni, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
65. JANKOVIĆ Pero, blagajnik u kaznioni, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
66. JEŽIĆ Zdravko, kotarski predstojnik, ubijen nakon suđenja, Mitrovica, 25.
5. 1946. g.
67. JOVANOVIĆ Ivan, stražar, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
68. JUNG dr. Dragan, odvjetnik, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
69. JUST Feliks, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
70. KADEY Franjo (Dada), liječnik, stradao, Bleiburg, 1945. g.
71. KASPER Joško, mehaničar, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
72. KASPER (brat), policajac, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
73. KLAJNINGER Anton (Tonika), mesar, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
74. KLAJNINGER Mato, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
75. KLEPIĆ Josip, seljak, ubijen, Mitrovica
76. KNEBL Đuro, bačen sa »Svilare«, umro
77. KOKALJ Đuro, šofer, ubijen, Mitrovica
78. KOLAC Ivan, maltadija na rumskoj malti, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
79. KOLAC (žena), ubili je partizani, Mitrovica, 1943. g.
80. KOLAC (kći), nestala pri povlačenju u Sloveniju, 1945. g.
81. KOLAC Stipa, stradao, Križni put, 1945. g.
82. KOMERICKI Drago, bankovni činovnik, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
83. KOVAČ Ljudevit, hotelijer, stradao, Bleiburg, 1945. g.
84. KOVAČ Puba (sin), stradao, Bleiburg, 1945. g.
85. KOVAČ Ante, gradski cestar, ubijen, Mitrovica
86. KOVAČIĆ Franjo, učitelj, ubijen, Mitrovica, 1945. g.
87. KOVAČIĆ Nikola, ubijen, Mitrovica, 1945. g.
88. KOVAČIĆ Mato, seljak, ubijen, Mitrovica, 1945. g.
89. KOVAČIĆ Luka, dječak, ubijen, Mitrovica, 1945. g.
90. KRANJČEC Andrija, ubijen, Mitrovica, 1945. g.
91. KRUČAJ Drago, ubijen, Mitrovica, 1945. g.
92. KRUŠECKI Mijo, ubijen, Mitrovica
93. KRZMANOVIĆ Andrija, tabornik, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
94. KRZMANOVIC Seka (rod. Đajić), ubijena, Mitrovica, 1944. g.
95. KRZMANOVIC Ivan (sin), masakriran, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
96. LUCIJANOVIĆ Ferdo, trgovac, ubijen, Mitrovica, 1945. g.
97. LUKIĆ, trgovac, ubijen, Mitrovica
98. LUKIĆ (žena), ubijena, Mitrovica
99. KULUŠIĆ Dane, seljak, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
100. KUŠAN Franjo, zlatar, nestao
101. LOVRIĆ Ivan, seljak, ubijen, Mitrovica
102. MAHAČ Andrija, stradao, Križni put, 1945. g.
103. MAHAČ Ivica (sin), stradao, Križni put, 1945. g.
104. MALIČKI Pera, službenik PTT, ubijen, Mitrovica
105. MALIČKI Marko, stražar, ubijen, Mitrovica
106. MALIČKI Ivan, student, ubijen, Mitrovica
107. MAREK, klesar, ubijen, Mitrovica
108. MAREK Ladislav »Laco« (sin), nestao pri povlačenju u Sloveniju 1944. g.
109. MARKOVAC (Zuza) Đuro, poginuo
110. MARIĆ Antun, ubijen, Mitrovica
111. MARUŠIĆ Katica (17 god.), strijeljana u Novom Sadu
112. MATIJAŠĆIĆ Ivan, službenik Prve Hrvatske Štedionice, iz bolnice sv. Duh
odveden, ubijen u Jazovki 1945. g.
113. MARUNIĆ Elizabeta (Liza), ubijena u Mitrovici 1944. g.
114. MARUNIĆ Jelka, ubijena, Mitrovica, 1944. g.
115. MATIJEVIĆ Mitar, seljak, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
116. MATIJEVIĆ Alojz, seljak, ubijen u Jazovki 1945. g.
117. MATIJEVIĆ Nikola, seljak, stradao u Bleiburgu 1945. g.
118. MATIJEVIĆ Ivan, službenik u Vodnoj zadruzi, ubijen u Zemunu
119. MILOVAC Božo, ubijen, Mitrovica
120. MORAK Antun, ubijen, Mitrovica
121. MORAK (sin), električar, ubijen, Mitrovica
122. NAGODA Emilija, silovana, ubijena, Mitrovica
123. NIKIĆ Marko, trgovac, ubijen, Mitrovica
124. NOVOSEL Pepa, vlasnik brašnare, masakriran (rezali mu kožu s leđa u
trake, pekli i stavljali u usta da jede), ubijen na Fruškoj gori
125. OBRUČA Ivan, ubijen, Mitrovica
126. OBUČINA Ivica, stradao, Križni put, 1945. g.
127. OŽANIĆ Ljudevit, činovnik u pilani, poginuo pri povlačenju
128. OŽANIĆ (sin), poginuo pri povlačenju
129. OŽANIĆ (starija kći), ubijena u Mitrovici
130. PECARAC Nikola, ubijen, Mitrovica
131. PERKOVIĆ Tona, ubijen, Mitrovica
132. PETKO (otac), poginuo na srijemskom frontu 1944. g.
133. PFEFER Lovro, ubijen, Mitrovica
134. PISMESTROVIĆ Petar, seljak, ubijen, Mitrovica
135. PISMESTROVIĆ (brat), ubijen, Mitrovica
136. PLAVŠIĆ, radio u Pivovari, ubijen, Mitrovica
137. PLAVŠIĆ Johana, umrla 1948. od posljedica mučenja u zatvoru
138. POSPIŠIL Lavoslav Kamilo, ubijen, Mitrovica
139. PRANIĆ Franjo, radio u Pivovari, ubijen, Mitrovica
140. RADANOVIĆ Mato, stražar, ubijen, Mitrovica
141. RAIZER Macko, ubijen, Mitrovica
142. RAJNOVIĆ Ivan, masakriran, ubijen, Mitrovica
143. RIHTARIĆ Stjepan, ubijen, Mitrovica
144. RUŽECKI Ivan, zidar, ubijen, Mitrovica
145. RUŽECKI Franjo, ubijen, Mitrovica
146. RUKAVINA Marko, seljak, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
147. RUKAVINA Niko, seljak, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
148. RUKAVINA Stipan, seljak, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
149. RUKAVINA (Veljača), ubijen, Mitrovica
150. SALAJ Franjo, masakriran, ubijen (u vlaku)
151. SAVIĆ Mato, masakriran, ubijen (u vlaku)
152. SIMON Franjo, policajac, ubijen u Mitrovici 1944. g.
153. SIMON, zidar, ubijen, Mitrovica
154. SINGER Reza, ubijena, Mitrovica
155. SULČAN Franjo, trgovac, ubijen, Mitrovica
156. SULČAN Sofija (kći), zatvorena nekoliko godina, mučena
157. SULIĆ Franjo, policajac, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
158. ŠIMUNIĆ Mijo, ubijen, Mitrovica
159. ŠINJOR Ivan, pekar, ubijen, Mitrovica
160. ŠINJOR Štefica, (17 god.), strijeljana u Novom Sadu
161. ŠNAJDER, učitelj u osn. školi, ubijen, Mitrovica
162. ŠPANOVIĆ Antun, poginuo 1943. g. kod Stare Gradiške
163. ŠPANOVIĆ, postolar, ubijen, Mitrovica
164. ŠPOLJAR Ruda, pivovarski tehnolog, ubijen, Mitrovica
165. ŠPOLJAR, trgovac, ubijen, Mitrovica
166. ŠULC, činovnik na želj. stanici, ubijen, Mitrovica
167. ŠUSTRAK Ivan, krojač, ubijen, Mitrovica
168. ŠTEFANKSI Nikola, ubijen, Mitrovica
169. ŠVAJBERIĆ Joca, seljak, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
170. ŠVAJBERIĆ Ivica, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
171. ŠVAJBERIĆ Nikica, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
172. ŠVINGER Franjo, ubijen, Mitrovica
173. TAJM Ivica, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
174. TARODI Franjo, službenik na želj. stanici, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
175. TOMČIĆ Đuro, ubijen, Mitrovica
176. TOMŠIĆ Tomica, brijač, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
177. TOMŠIĆ Zdenka (kći, silovana pred ocem, ubijena, Mitrovica, 1944. g.
178. TOT, radnik, ubijen, Mitrovica
179. TRAM Vlatko, nastavnik gimnastike, stradao, Križni put, 1945. g.
180. TRAM Ivan, gimnazijalac, ubijen, Mitrovica
181. UGLAR Joško, nestao u povlačenju 1944. g.
182. UGLAR Matija, nestao u povlačenju
183. UNGER Stjepan, vojnik, strijeljan, Mitrovica
184. URSA, posjedovao mlin za kukuruz, ubijen u Mitrovici
185. VALENTIC Ivica, šef u Zempru, ubijen, Mitrovica, 1944.
186. VANEK Francika, poginuo u miniranom vlaku
187. VRATARIĆ Mijo, željezničar, ubijen, Mitrovica, 1944. g.
188. VVAGER, dostavljač u općini, ubijen, Mitrovica
189. WOLF Franjo, domobranski časnik, poginuo na Romaniji
190. ZEC Pero, ubijen, Mitrovica
191. ZEC Ana (žena), ubijena, Mitrovica
192. ZEC Stipa, ubijen, Mitrovica
193. ZVONAREVIĆ Mitar, domobran, poginuo, Mitrovica
194. ŽUNTER Đuro, ljekarnik, nestao pri povlačenju
Novi Slankamen
1. Božidar Blašković, učitelj
2. Rozalija Štoka
3. Marija Frič
4. Stjepan Sajfert - Pivar
5. Adolf Sučić
6. Ivan Smolčić
7. Tomica Fijala
8. Perica Fijala
9. Đura Rajndl
10. Joca Imbrišić
11. Ilija Jung
12. Toma Jung
13. Alojz Herget
14. Braca Herget
15. Nikola Draženović
16. Stjepan Martinković
17. Jovica Šutija
18. Đuka Srdić
19. Lazar Krešić
20. Jocika Ronik
21. Šima Aleksić
22. Mita Kovanić
23. Andrija Benjek
24. Šima Imbrišić
25. Paja Moćan
26. Andrija Tomić – Širo
27. Stjepan Barleković
28. Josip Babić
29. majka Josipa Babića
30. ? Fodor
31. Joška Klešić – Cejo
32. Leopold Kajoš
33. Tuna Kulišić
34. Slavko Rupčić
35. Mijat Kovačević – Sabljak
36. Baćica Cajlan
37. Andrija Bratić
38. Joška Crvenka
39. Franja Bešenski
40. Marko Mesić
41. Joška Sova
42. Andrija Sova
43. „Švaba” Rokes
44. Adam Durscht
45. Miša student
46. Paja Špancir
47. Paja Diković – Bratin
48. Stipan Ukaček
49. ? Raguž – otac
50. ? Raguž – sin
51. Braca Marojević – Cerjak
52. Ivan Berać
53. Ivan Čiz
54. Stjepan Rajković
55. Stjepan Krznarić
56. Miša Prpić
57. ? Kamenčan
58. Mirko Peka
59. Nikola Banić
60. Braca Klementa
61. Braca Babinac
62. Josef Šper
63. ? Šper (brat)
64. Đura Šacka
65. Miša Frič
66. Ivica bal
67. Luka Jurković
68. Ivan Peka
69. Pera Pika
70. Tuna Peršić
71. Nikola Sajfert
Stari Slankamen
1. Stipa Ferenc
2. Nikola Bonus – Baba
3. Đura Radenić – Đurika
4. Miša Radenić
5. Nikola Jović – Nika
6. Josip Luks – Jova
7. Andrija Ferenc – Abara
8. Slavko Ferenc
9. Josip Ferenc
10. Ivan Umrlić
11. Ivan Šir
12. Franja Šir
13. Petar Radenić – Perudan
14. Đura Sabljak
15. Ivan Balažević – Čika
16. Stjepan Radenić – Guda
17. Mitar Ferenc
18. Pavle Sabljak
19. Nikola Bošnjak – Kovala
20. Nikola Rajković
21. Nikola Krizmanić
22. Andrija Krizmanić
23. Nikola Radenić
24. Pavle Radenić – Paja
25. Mata Brzina
26. Đura Umrlić (poginuo u partizanima)
27. Marko Hojt
28. Braca Radenić
29. Nikola Tot – Muraz
30. Josip Sabov
31. Stanko Majeroš
32. Josip Majeroš
33. Andrija Domina
34. Đura Galić – Đuka
35. Pavle Pufa
Pokoj vječni daruj im, Gospodine!
Literatura: Zlatka Gvozdić-Filjak i Juraj Lončarević: Srijemska Kalvarija Hrvata
Marko Kljajić: Slankamen kroz povijest