

Tijekom raspada SFRJ, političke elite uspostavljale su nova pravila u svojim državama, uz pomoć znanstvenika, ali i „znanstvenika“. Srbi su priječili pravo drugim narodima na vlastiti jezik, govoreći kako se radi samo o inačicama srpskoga jezika, što je bilo u potpunom suglasju s floskulama o nebeskom narodu, a onda i o njegovoj superiornosti u svakom pogledu, pa i jezičnom. I danas u Srbiji, u velikom broju medija, ne prestaje podrugljivo opisivanje hrvatskog jezika, no ne bih navodio primjere iako ima i vrlo zanimljivih izmišljotina. Posebice se naglašava kako se na srpske turiste na hrvatskom moru često gleda s nipodaštavanjem, budući govore srpskim jezikom, te ih često u dućanima neće uslužiti ako zatraže nešto drugo osim kruha i mlijeka, a zaborave kako se zove hrvatski novac. Ruganje postojanju hrvatskog, bosanskog i crnogorskog jezika dolazi i iz znanstvenih krugova, pa nije čudo što srpska mladež dobiva pogrešne predodžbe o svojim susjedima i o sebi samima. No, kako bi što više izdvojili srpski jezik na pijedestal temeljnog i najstarijeg, srpski su znanstvenici utemeljili nova pravila o akcentuaciji, tako da mi koji smo mislili da smo tijekom školovanja dobro naučili srpski književni jezik moramo zaključiti kako je to sve bio samo privid, a da su ova pravila zapravo ona prava.
Najveći „pomak“ napravljen je u akcentima. Riječi sastavljene od tri i više slogova, imaju kratko uzlazni akcent na drugom slogu. Zbog jednostavnosti pisanja, naglašeni samoglasnik u ovom postu bit će napisan većim fontom i podebljano.
Nikako se ne mogu odlučiti izgovoriti pravilno slijedeće riječi: vatrogasci, policajci, televizija, evrovizija, kompozicija, Aleksandar,...Nekada su tako, kreveljeći se, govorili Beograđani i po tom slengu bili prepoznatljivi svagdje, ali se na satima književnosti zbog takvog govora dobivale loše ocjene. Dobro se sjećam moje profesorke književnosti koja je svakome tko koristi poštapalice tipa bre, ovaj, ovoga, davala jedinicu, a za takvu vrstu govora imala adekvatan naziv: primitivni uličarski. Danas tako govore voditelji i novinari na svim medijima, uključujući i državni, ili prije svih državni.
Poštapalice tipa „negdje“, „u principu“, „znači“ i „brate“ koriste se masovno i bespotrebno. Evo primjera, pa prosudite sami (prijevod na hrvatski):
Imao sam nekoliko puta u životu nesreću upoznati (kvazi)intelektualce na visokim položajima. Dok sam bio mlađi nisam shvaćao koji bi to bili kriteriji po kojima su takve osobe dobivale vlast odlučivati o sudbini drugih ljudi. Danas, naravno, nemam nikakve dvojbe, barem kad su u pitanju Hrvatska i Srbija, države za koje sam podjednako vezan na različite načine. Htio sam podijeliti s vama svoja razmišljanja o Vuku Jeremiću, ali ne samo o osobi koja se odaziva na to ime, nego o stanju svijesti koje bi se moglo nazvati Vuk Jeremić.
Titova je zasluga što su pojedini drugovi bili za nijansu jednakopravniji u komunističkoj Jugoslaviji, pa su se u svim republikama formirale strogo kontrolirane elite. Bosanska je imala svoje, među kojima su istaknuto mjesto zauzimala braća Pozderac. Izravni potomak Murat-age Pozderca sadašnji je šef srpske diplomacije. Brilijantna akademska karijera (o tome više na Wikipediji) do koje se ne dolazi slučajno, niti spontano, već također strogo kontrolirano. Treba se roditi pod sretnom zvijezdom, najbolje – petokrakom.
Obični su smrtnici vjerovali kako je Milošević otjelotvorenje zla, te da će nakon njegova pada Srbija postati „normalna“ država. Nikada nisam imao ni mrvu sumnje po tom pitanju, budući sam dovoljno star da pamtim i Tita, i Slobu, te mi nije teško razumjeti Tadića i njegovog političkog savjetnika i ministra Jeremića. „Bosanska veza“ funkcionira savršeno, brđani dominiraju političkom scenom, a svaki pokušaj destabilizacije iste završava kobno. Sjetimo se Đinđića. Vuk je, dakle, sinonim i funkcionalni aksiom za sivu eminenciju pod prividom demokracije. Navodno je njegova partija pobijedila na izborima, te je on legitimni predstavnik narodne volje. Ako je tako, onda je također legitimno vrijeđati Hrvate u svakoj prilici. Najpoznatija Vukova antihrvatska izjava glasi: „Hrvati su sami krivi za etničko čišćenje Hrvata u Srbiji!“ koju čak ne želim niti komentirati. Htio bih samo podsjetiti čitatelje na notorne činjenice, pa neka prosude sami. Govorit ću o Srijemu.
- Hrvati u Srijemu žive u kontinuitetu nekoliko stotina godina. Postoje pisani dokazi o nazočnosti Hrvata na ovom području još iz VIII. stoljeća.
- Srijemski su Hrvati imali odlučujuću ulogu u ekonomskom razvitku Srijema, te u obrani južne granice prema Turskoj tijekom nekoliko stoljeća.
- Srijemski Hrvati uvijek su bili u zajedničkoj državi s većinom hrvatskog naroda, sve do 1992. godine.
- Nad Hrvatima u Srijemu izvršena je odmazda s ciljem njihovog biološkog uništenja po završetku WW2, nakon čega su bili marginalizirani sve do propasti SFRJ.
- Srpski režim vršio je sustavni progon Hrvata iz Srijema od 1989. do 1995. godine, uz klasične terorističke akcije i metode zastrašivanja, iako na tom području nije bilo ratnih dejstava, što je rezultiralo iseljavanjem („humano preseljenje“, Dobrica Ćosić) oko 40 tisuća Hrvata.
- Uz sve gore navedeno, u Srijemu sa Beogradom i danas živi oko 50 tisuća Hrvata, što svakako pokazuje kolike su bile razmjere njihovog političkog i svakog drugog uništavanja.
- Nitko od srpskih dužnosnika niti u jednoj prigodi ne spominje hrvatski narod u Srbiji! Za Srbe je hrvatsko pitanje riješeno, dočim se za rješenje srpskog pitanja u Hrvatskoj sve češće spominje Z4(?!). U tome prednjači lik sa gornje fotke.
To su samo neke od najvažnijih činjenica.
Na najavljenom Croatia Summitu u Dubrovniku sudjelovanje je otkazala delegacija Srbije. Zašto? Vuku Jeremiću nije dopušteno govoriti na otvorenju summita među ostalim i zbog poznatih izjava o karakteru srpske pobune u Hrvatskoj i Jasenovcu. No, u srpskim medijima se može čuti jedino Vukova interpretacija koja glasi: Hrvati su izigrali otprije dogovoreni nastup, te je jedini mogući odgovor bio bojkot summita. Toliku aroganciju ne dopušta sebi ni državna tajnica SAD.
Zašto Vuk Jeremić ispaljuje salve pune otrova na Hrvate i Hrvatsku? Zato što je jako dobro plaćen za to! Nije on tip koji bi robovao idealima, pa i po mnogo nižu cijenu od života. Njega je život naučio kako se stječe moć, a pripadnost bosanskom klanu svakako ima prijesudni utjecaj na njegovu budućnost. Antihrvatska politika u Srbiji jedna je od zapovijedi koje će se držati svaka vlast i svaki vladar, budući Srbi imaju fobiju od izlaska na more. U balkanskim ratovima i WW1 čak su tri puta silazili do albanskog Jadrana i tri su ih puta Francuzi i Englezi vraćali natrag. Na neki način imali su more u vrijeme Velike Srbije (pardon, Jugoslavije) i taj gubitak ne mogu ničim nadomjestiti. Lažna je skrb za Srbe u Hrvatskoj. Temelj srpske politike je u teritoriju, u hrvatskom teritoriju, kojega su hrvatski nesposobni političari u povijesti često znali poklanjati, kao što je slučaj sa Srijemom ili Bokom Kotorskom. Već nekoliko godina po hrvatskom Jadranu navigaju brojni srpski političari i tajkuni, uživaju u prelijepim krajolicima, a domaću srpsku javnost truju pričama o genocidnim Hrvatima. Što je najžalosnije – na tu se priču Srbi primaju od prve!
Sve se to događa u vrijeme kad Srbija očekuje da se za (službeno) svjetsko čudo proglasi Đavolja Varoš, uistinu čudna prirodna tvorevina u južnoj Srbiji. Ne znam kako su Oci iz SPC pristali da se ova prirodna vukojebina izrazito sotonskog naziva uopće kandidira za taj status, ali mi se čini da je ponovno veliki novac u igri, a SPC je po tom pitanju vrlo osjetljiva, ako je suditi po brojnim crnim luksuznim limuzinama u kojima se voze vladike. I Lucifer je došao iz Božjeg vrta, ne? Da je ova tvrdnja točna pokazao je, nažalost, i događaj od prije dva dana. Na vojnom aerodromu u Batajnici nadomak Zemuna došlo je do pada vojnog zrakoplova MIG-29, te pogibije pilota, ali i jednoga vojnika. Na nesretnog 24-godišnjeg Milana Ulemeka zrakoplov je pao iz vedra neba. Nije mi jasno je li to bio Božji ili nečiji drugi prst, tek obitelj Ulemek iz Stare Pazove vrlo je "poznata" u Srijemu. Najpoznatiji član leži u zatvoru na doživotnoj robiji, a jedan od njegovih stričeva, Mile Ulemek, bio je istaknuti bojovnik na slavonskoj bojišnici, jednako kao i u pozadini, u Slankamenu, u kojemu je oružjem rastjerivao Hrvate. Nije moje da sudim, ali budući ovo nije jedina tragedija u široj obitelji Ulemek, postavljam pitanje: jesu li djedovi i očevi mogli zaslužiti smrt svoje nedužne djece? Jedan svećenik mi je dao odgovor kojim nikako nisam zadovoljan, pa ostavljam ovo pitanje otvorenim. Ili se to događa samo u zemlji koja ima Đavolju Varoš, a nema more?